Nařízení vlády č. 35/1979 Sb.
ze dne 27.2.1979
Nařízení vlády Československé socialistické republiky o úplatách ve vodním hospodářství
Je zrušen předpisem 254/2001 Sb.
Předchozí stav naleznete v historii dokumentu.
Vláda Československé socialistické republiky nařizuje podle § 43 odst. 1 a 2, § 44 a 45 zákona č. 138/1973 Sb., o vodách (vodní zákon):
ČÁST PRVNÍ
Úplaty za odběry vody z vodních toků
§ 1
Organizace, které odebírají vodu z vodních toků v množství přesahujícím 15 000 m [3] ročně nebo 1 250 m [3] měsíčně, platí správci vodního toku, popřípadě správci toho jeho úseku, v němž k odběru vody dochází, úplaty ve výši stanovené cenovými předpisy.[1]
§ 2
§ 2 (1) Povinnost platit úplaty se nevztahuje na odběry vody z vodních toků uvedené v § 43 odst. 2 vodního zákona a na odběry
a) vody pro napouštění rybníků, rybích líhní a sádek, slepých ramen vodních toků a jiných nádrží tvořících chráněný biotop rostlin a živočichů,
b) okalových vod pro lesní výrobu a vod pro udržení vodních poměrů zemědělských pozemků,
c) vody pro potřeby ozbrojených sil Československé socialistické republiky a ozbrojených spojeneckých sil na území vojenských újezdů.[2]
§ 2 (2) Okalovými vodami pro zemědělskou a lesní výrobu jsou vody odebírané z vodního toku za zvýšených průtoků (vodních stavů)pro závlahy zaplavováním. Vodohospodářský orgán stanoví pro úseky vodních toků spodní hranici zvýšeného průtoku (vodního stavu)umožňujícího odběr okalových vod, vztaženou k vodočtu nebo k jiné výškové značce podle místních podmínek.
ČÁST DRUHÁ
Úplaty za odběry podzemní vody
§ 3
Za odběry podzemní vody[3](dále jen "odběry") jsou organizace, jejichž odběry přesahují množství 15 000 m [3] ročně nebo 1 250 m [3] měsíčně (dále jen "odebírající organizace"), povinny platit úplaty místně příslušnému správci vodních toků vodohospodářsky významných[4](dále jen "správce toků").
§ 4
Povinnost platit úplaty se nevztahuje na odběry:
a) pro veřejné vodovody,
b) pro zásobování sídlišť nebo veřejných vodovodů ze zařízení odebírajících organizací, jsou-li tyto odběry zvlášť měřeny,
c) pro účely, pro něž je použití pitné vody stanoveno zvláštními předpisy, 5) jsou-li tyto odběry zvlášť měřeny; při odběrech používaných k více účelům, které nelze samostatně měřit, se změří celkové množství odebrané vody a množství vody, na které se povinnost platit úplaty nevztahuje, se určí podle ročních směrných čísel spotřeby vody, 5a)
d) pro potřeby ozbrojených sil Československé socialistické republiky a ozbrojených spojeneckých sil na území vojenských újezdů,
e) při jímání podzemních vod, které nejsou použity k provozním účelům organizace,
f) z umělých infiltrací povrchové vody, pokud vlastní odběr povrchové vody podléhá úplatě,
g) geotermálních podzemních vod pro jejich energetické využití,
h) v případech, v nichž není z vodohospodářského hlediska podle určení ústředního vodohospodářského orgánu republiky účelné užití podzemní vody jako pitné; jednotlivé případy určí tento orgán na základě prokázané potřeby a na časově omezenou dobu.
§ 5
Úplata činí Kčs 2,- za 1 m3 odebrané podzemní vody.
§ 6
Nemá-li odebírající organizace povinnost měřit odběry vodoměry, 6) je povinna o odběrech vést evidenci a mít k dispozici dokumentaci o jejich výši a časovém rozložení. Neprokáže-li odebírající organizace touto dokumentací množství odběru, stanoví se úplata na základě množství odběru uvedeného v povolení vodohospodářského orgánu k tomuto odběru.
§ 7
§ 7 (1) Odebírající organizace je povinna oznámit správci toků každoročně do 31. října celkové množství odběrů pro příští rok s uvedením jednotlivých odběrů (dále jen "oznámení"). V oznámení uvede též odběry, na něž se nevztahuje povinnost platit úplaty podle § 4 .
§ 7 (2) Dojde-li k povolení odběru až po uplynutí termínu pro oznámení, je odebírající organizace povinna předložit oznámení do dvou měsíců ode dne, kdy došlo k prvnímu odběru.
§ 7 (3) Správce toků vypočte zálohu na úplatu pro následující rok a oznámí její výši odebírající organizaci do 30. listopadu. Záloha na úplatu je splatná do 30. září běžného roku.
§ 7 (4) Odebírající organizace je povinna oznámit správci toků do 15. února údaje o skutečném množství odběrů za předchozí rok. 6)
§ 7 (5) Správce toků vypočte roční úplatu podle skutečného množství odběrů a vyúčtuje nedoplatky nebo přeplatky za předchozí rok do 31. března. Nedoplatky a přeplatky jsou splatné do 15 dnů ode dne doručení vyúčtování.
§ 7 (6) Neprovede-li odebírající organizace úhradu plateb podle odstavců 3 a 5 , je povinna za každý den prodlení zaplatit poplatek z prodlení ve výši 1 promile z částky včas nezaplacené. Totéž platí pro vrácení přeplatku správcem toků.
ČÁST ČTVRTÁ
Přechodná a závěrečná ustanovení
§ 15
Ve věcech týkajících se obrany státu postupují správci toků podle pokynu ústředního vodohospodářského orgánu republiky, vydaného v dohodě s federálním ministerstvem národní obrany.
§ 15a
Správce toků upraví výši úplaty za dobu od účinnosti tohoto zákona do konce roku 1992 a sdělí ji znečišťovateli podle § 13 odst. 4.
§ 16
Zrušují se:
1. vyhláška ministerstva energetiky a vodního hospodářství č. 73/1960 Sb., o náhradách za odběr povrchové vody, ve znění vyhlášky ministerstva zemědělství, lesního a vodního hospodářství č. 20/1963 Sb., a vládního nařízení č. 99/1966 Sb.;
2. vládní vyhláška č. 16/1966 Sb., o náhradách za vypouštění nečištěných nebo nedostatečně čištěných odpadních vod do vodních toků.
§ 17
Toto nařízení nabývá účinnosti dnem 1. ledna 1980, s výjimkou ustanovení § 12 a 13 odst. 1 až 3, která nabývají účinnosti dnem vyhlášení.
Dr. Štrougal v. r.
Poznámky:
[1] Ceník velkoobchodních cen odbor 795 1 - Povrchová voda evid. č. VC-17-1, schválen výměrem Federálního cenového úřadu č. 1011/S/FCÚ-07-KPC/2/75 z 20. 1. 1975 (Cenový věstník, částka 18/1975).
[2] Zákon č. 169/1949 Sb., o vojenských újezdech
[3] § 2 vodního zákona.
[4] Správci vodních toků vodohospodářsky významných jsou státní vodohospodářské organizace Povodí Labe, Povodí Vltavy, Povodí Ohře, Povodí Moravy, Povodí Odry, Povodí Dunaje, Povodí Váhu, Povodí Hronu,a Povodí Bodrogu a Hornádu.
[5] § 7 a 8 vyhlášky ministerstva zdravotnictví č 45/1966 Sb., o vytváření a ochraně zdravých životních podmínek.
[5a] Vyhláška ministerstva lesního a vodního hospodářství ČSR č. 144/1978 Sb., o veřejných vodovodech a veřejných kanalizacích.
Vyhláška ministerstva lesního a vodního hospodářství SSR č. 154/1978 Sb., o veřejných vodovodech a veřejných kanalizacích.
[6] Vyhláška ministerstva lesního a vodního hospodářství ČSR č. 63/1975 Sb., o povinnostech organizací podávat zprávy o zjištění podzemních vod a oznamovat údaje o jejich odběrech.
Vyhláška ministerstva lesního a vodního hospodářství SSR č. 170/1975 Sb., o povinnostech organizací podávat zprávy o zjištění podzemních vod a oznamovat údaje o jejich odběru.
[6a] Nařízení vlády ČSR č. 25/1975 Sb., kterým se stanoví ukazatele přípustného stupně znečištění vod.
Nařízení vlády SSR č. 30/1975 Sb., kterým se stanoví ukazatele přípustného stupně znečištění vod.
[7] Vyhláška federálního ministerstva pro technický a investiční rozvoj č. 163/1973 Sb., o dokumentaci staveb, ve znění vyhlášky č. 31/1976 Sb., vyhlášky č. 76/1977 Sb. a vyhlášky č. 66/1978 Sb.
[7a] § 23 odst. 1 a 2 zákona č. 138/1973 Sb., o vodách (vodní zákon).
[8] Vyhláška ministerstva lesního a vodního hospodářství ČSR č. 28/1975 Sb., kterou se určují vodárenské toky a jejich povodí a stanoví seznam vodohospodářsky významných vodních toků.
Vyhláška ministerstva lesního a vodního hospodářství SSR č. 10/1977 Sb., kterou se určují vodárenské toky a jejich povodí a stanoví seznam vodohospodářsky významných toků.
[9] Ročním množstvím znečištění se rozumí skutečné množství znečištění v průběhu kalendářního roku bez ohledu na počet pracovních dnů a kolísání úrovně znečištění v jednotlivých obdobích. Pouze pro výpočet sazby za odpadní vody s ukazatelem znečištění BSK5 a nerozpuštěné látky se v případě, kdy vypouštějící organizace vypouští odpadní vody méně než 250 dnů v roce, přepočte pro tento účel vypouštěné znečištění na 250 dnů. To se nevztahuje na případy celoročního nerovnoměrného nebo střídavého anebo jinak se měnícího vypouštění odpadních vod a znečištění.